Chcete být u jeho zrodu?

Sledujte tuto stránku - můžete i pomoci.

S chutí do toho

Betlém vlevo, betlém vpravo, nahoře i dole. Ano, betlémy jsou u nás všude celý rok. Když jiní pečou mazance a barví velikonoční vajíčka, my současně s těmito typicky velikonočními činnostmi ještě tvoříme betlémy. A když se jiní opalují na letním sluníčku, my pro změnu vystřihujeme a lepíme betlémy a začínáme připravovat vánoční výstavu. A právě pozitivní ohlasy návštěvníků výstav spolu s rozšiřující se sbírkou v nás probudili touhu po stálém prostoru k jejich vystavování.

Naše snaha byla nakonec přeci jen korunována úspěchem. Snad se na nás štěstí usmálo proto, že sami pomáháme tam, kde je potřeba. Podařilo se nám získat v Pečkách starší domeček z roku 1894, ve kterém naše malé betlémářské muzeum vybudujeme. I když je v relativně dobrém stavu, bude rekonstrukce nutná. Musí se do něj totiž vejít nejen betlémy, ale i návštěvníci.
Bude nezbytné provést izolace proti vlhkosti, aby vlhkost papírové betlémy nezničila. Bude třeba zásadní rekonstrukce elektroinstalací a celý prostor vybavit vhodným umělým osvětlením, protože tak jak lidé, zvířata i rostliny potřebují k životu světlo a sluníčko, papírové betlémy na sluníčku a na denním světle umírají. Barvy postupně blednou a mění se v modravé odstíny, až nakonec z krásného betlému zbude jen kus papíru bez života. A v neposlední řadě bude potřeba prostory vhodně vybavit, abychom betlémy chránili před prachem a poškozením.
K tomu, aby se dílo zdařilo, bude potřeba spousta materiálu – stavebního, elektroinstalačního i truhlářského, osvětlovací tělesa i barvy, laky, lepidla a mnoho dalšího. Neobejde se to ani bez projektu na elektroinstalaci a na stavební úpravy. Rádi bychom upravili prostory bezbariérově tak, aby k nám mohli zavítat i hendikepovaní návštěvníci. Čeká nás toho opravdu hodně.

Jak můžete pomoci

Nejsme ani nezisková organizace, ani s.r.o. ani žádná jiná organizace. A protože organizací ani být nechceme, přes veškerou snahu se nám za 2 roky nepodařilo najít cestu jak sehnat grant, dotaci či jinou podporu pro náš projekt stálé expozice papírových betlémů. Ano, je pravda, že jde o projekt jakéhosi soukromého muzea. Avšak o projekt, který by podle našeho názoru byl ku prospěchu betlémářské historii, k radosti mnoha lidí a určitě by byl i přínosem pro kulturu v regionu.
Jako soukromé osoby bohužel nemůžeme získat žádný grant ani dotaci. Je to škoda, protože naše malé muzeum bude dělat radost mnoha lidem v průběhu celého roku, nejen o Vánocích. A to jak svojí stálou expozicí, tak i různými tématicky zaměřenými výstavami našich betlémů.
Rekonstrukci a vybavení výstavních prostor financujeme ze samostatného účtu č. 3942028/3500 zřízeného k tomuto účelu. V naší snaze nám pomůže jakýkoli příspěvek. Jako soukromé osoby však nemůžeme vyhlásit ani sbírku na podporu našeho projektu, proto je jakákoli pomoc jen a jen na zvážení příznivců betlémů a našeho betlémářského konání. Věříme, že jsou mezi námi lidé, kteří by nám rádi pomohli, ať již finančním příspěvkem, materiálem či jinak. Možností, jak pomoci, je hodně.
Pokud byste rádi přispěli k vytvoření stálých výstavních prostor pro papírové betlémy, napište nám na naši e-mailovou adresu papirove-betlemy@seznam.cz nebo poštou na adresu Papíroví betlémáři, Tř. 5. května 294, 289 11 Pečky. Formu pomoci si tak můžeme domluvit individuálně.
Věřte, že i zdánlivě malá pomoc je ve skutečnosti pomocí velkou. Vždyť krásně rozkvetlá louka není vlastně nic jiného než spousta malých kvítků.

Kdo jsme

Jsme docela normální lidé. I když, co je to vlastně normální? Chodíme do práce, těšíme se ze sluníčka i z deště, když ho zrovna není moc. Máme také spoustu koníčků. Jak je vidět z našich stránek, naším největším koníčkem jsou betlémy. Věnujeme se jim společně již hodně let. A pokud zrovna nevystřihujeme, nelepíme, nevyřezáváme a nebarvíme, tak se ráda „hrabu v hlíně“. Těší mne kytičky na zahrádce i muškáty v truhlících na oknech. A když občas přiletí z dovolené múzy, píši krátké příběhy pro děti a vymýšlím různé hry a soutěže. Manžel pečuje o pokojové květiny i o zahrádku, rád množí růže a konifery. Rádi také chodíme do přírody. A protože rádi fotografujeme, vždy si z našich vycházek přineseme nějaké pěkné fotografie. Spolu se pouštíme i do takových činností jako je truhlařina. A když máme chuť, postavíme si v zimě sněhuláka a na podzim si pouštíme draka. Těšíme se ze života a snažíme se ho hezky užít, protože jsme na tom světě jen na procházce. Tak ať ta procházka stojí za to!

Naše písnička

Asi každý zná „Ta naše písnička česká, ta je tak hezká, tak hezká...“ A my si zpíváme: Ta naše písnička betlémová, ta je tak hezká, tak pohodová. Jenže tahle naše písnička se zpívá úplně v jiné tónině než většina dnes zpívaných písniček. Nehýbe světem ani sportem či politikou, a nehodí se ani do bulvárního tisku. Zato je milá a umí pohladit duši i potěšit oko, umí dodat sílu, ukazuje lidský um a je v ní velký kus historie lidstva. Vždyť betlémy provázely a provázejí lid po celá staletí, přečkaly nejednu hrůzu dějin a se symbolem zrození, se Svatou rodinou, se setkáme prakticky na celém světě. Je to umění, které tvořili a tvoří se stejným zaujetím profesionální umělci i lidoví tvůrci.

Jak se rodí muzeum

Abyste mohli být při tom a viděli, jak se rodí stálé výstavní prostory pro naši sbírku papírových betlémů, budeme vás zde o průběhu rekonstrukce informovat. Jsme na to zatím sami dva. Půjde to tedy pomalu. Ale věříme, že se nám to povede. Předem děkujeme za případnou pomoc. Manželé Lochmanovi, papíroví betlémáři z Peček.


Tak Vás u nás vítám

Budete svědky přeměny jednoho docela obyčejého domečku na domeček pro betlémy. Při prvním otočení klíčem se mi trochu třásly ruce - radost se mísila s obavami. Jdeme do toho - zvládneme to? Zvládneme!
Je to malý domeček, do kterého se vchází průchodem a přes dvorek. Vstup bude v budoucnu určitě praktičtější přímo z ulice.


Čeká nás hodně práce. Nejdříve musíme vyklidit vše nepotřebné. A není toho málo. Jen starého železa je valník.


Račte vstoupit… předsíň, kuchyňka, dva malé pokojíky.

Když jsme odsunuli nábytek od zdí a sundali 3 vrstvy zteřelého "lina" proložené několika vrstvami novin a vlnité lepenky, už to nevypadá tak hezky jako na předchozí fotografii. Původní podlahy dosloužily. Trámky volně položené na hlíně zcela zetlely. Podlahová prkna k nim přibitá jsou na tom stejně. Vlhké jsou i zdi. Není jiná možnost než domek nechat podříznout. Potom vytrháme staré podlahy a vyčistíme až na pevný podklad. Pak již stačí jenom navézt štěrk a zhotovit nové podlahy s dobrou izolací. Panečku, to budou svaly. A bez posilovny, zcela zdarma. Popravdě, je to takový trochu černý humor. Už nám není 20 a štěrku i betonu bude několik kubíků.